easa, vodafone, drone, u-space, aktualnosci, drony, DJI, nowosci, dronlink, wiadomosci, testy, RPS, 4G, swiatdronow, uav, bsp, bezzałogowce, operator, uslugi, wynajem, baza

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że liczba dronów latających w przestrzeni powietrznej regularnie wzrasta. Sprzedaż cywilnych dronów w Europie sięga milionów sztuk rocznie, a trend ten stale rośnie. Ponieważ bezzałogowe statki powietrzne w coraz większym stopniu stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego w pobliżu lotnisk, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i dostawca usług telekomunikacyjnych Vodafone testują sposoby, dzięki którym siły bezpieczeństwa mogą przejąć kontrolę nad bezzałogowcami.

W laboratorium Aldenhoven 5G Mobility Lab, po raz pierwszy w Europie przetestowano zdalne sterowanie dronami poza polem widzenia za pośrednictwem fal radiowych. System ma na celu zapewnienie lokalizacji i monitorowania dronów, jeśli znajdują się one poza zasięgiem wzroku właściciela i nie są wykrywane przez radar. Zaletą systemu jest fakt, że fale radiowe mogą zlokalizować zagrożenia, które są niewidoczne dla konwencjonalnego radaru.

W oparciu o tę wiedzę, Vodafone opracował system pozycjonowania radiowego (RPS), który umożliwia lokalizowanie dronów. RPS, który został zaprezentowany podczas Mobile World Congress w marcu 2018 roku, wykorzystuje modem 4G i kartę SIM podłączoną do drona. Algorytmy sztucznej inteligencji stale i dokładnie obliczają pozycję geograficzną drona. Na podstawie tych obliczeń system automatycznie określa, czy dron opuszcza uzgodnioną trasę lotu. Zdalne sterowanie dronem ma na celu ochronę przed wypadkami samolotów, ludności cywilnej oraz infrastruktury.

Testy wykazały, że istniejące sieci 4G, które są zoptymalizowane pod kątem użytkowników naziemnych, mogą jednocześnie służyć do monitorowania lotów statków bezzałogowych na wysokości do 120 metrów nad ziemią. Potwierdzono również, że system RPS może być używany jako kopia zapasowa lokalizacji GPS, która jest łatwiejsza do wyłączenia lub fałszowania niż technologia mobilna obsługiwana przez bezpieczne karty SIM.

Po raz pierwszy Vodafone pokazał również, że możliwe jest zidentyfikowanie dwóch dronów znajdujących się w pobliżu i zarządzanie nimi osobno. W przyszłości technologia ta może być wykorzystana na masową skalę za pomocą kart SIM w dronach, pełniących podobną funkcję jak transpondery lotnicze.

Sieć mobilna 4G obsługuje także przekaz wideo  w rozdzielczości 1080p i transfer obrazów przy średniej prędkości pobierania wynoszącej ponad 9 megabitów na sekundę.

Dyrektor Techniczny Grupy Vodafone, Johan Wibergh, powiedział: "Ta ważna próba pokazała, że ​​sieci komórkowe mogą pomóc w wdrożeniu ram prawnych i umożliwić stworzenie w Europie znaczącej gospodarki usług dronami. Ponadto dowiedzieliśmy się dużo o tym, jak sieć komórkowa Vodafone i technologia mogą wspierać firmy, które chcą wprowadzić innowacyjne usługi dronami. "

Yves Morier, odpowiedzialny za standardy bezpieczeństwa lotów w EASA, powiedział: "Testy te są pomocne w opracowaniu ram regulacyjnych dla lotów dronowych, w ten sposób stwarzamy warunki dla istotnego nowego potencjału gospodarczego w Europie",

 

Pełne wyniki pierwszego testu Vodafone można znaleźć tutaj:

https://www.vodafone.com/content/dam/vodafone-images/media/Downloads/Vodafone_BVLOS_drone_trial_report.pdf

 

Vodafone analizuje obecnie dwie kolejne fazy prób, które będą testować inne funkcje, w tym geo-fencing (zdolność blokowania dronów przed wlotem do stref zakazu lotów), wdrażanie różnych poziomów uprawnień podczas uzyskiwania dostępu do informacji o lokalizacji i planach lotu oraz śledzenie dronów za pomocą 5G.