drony, dji, COVID-19, koronawirus, wirus, Chiny,

 

Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa COVID-19 w grudniu 2019, w samych Chinach kontynentalnych zarażonych zostało ponad 63 tysięcy osób.

DJI deklaruje pomoc w walce z wirusem

Największy producent dronów na świecie, firma DJI, wraz z ośrodkami analitycznymi zajmującymi się techniką rolniczą, pracują nad metodami walki z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa poprzez wykorzystanie platform powietrznych do dezynfekcji miejsc publicznych.

W tym celu, DJI zaadoptowało drony rolnicze Agras do oprysków środkami dezynfekującymi potencjalnie dotkniętych obszarów.

Wykorzystanie dronów do walki z  wirusem niesie ze sobą same korzyści. Statki bezzałogowe są w stanie pokryć większe ilości terenu niż tradycyjne metody rozpylania, redukując jednocześnie ryzyko narażania pracowników na działanie wirusa.

Po serii badań i testów, zespoły opracowały najlepsze praktyki rozpylania środka dezynfekującego z powietrza, na bazie chloru lub alkoholu etylowego. Stężenie roztworu, jak również wytyczne dotyczące lotu mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb.

Jak dotąd, DJI rozpyliło środek dezynfekujący na ponad 300 hektarach, w mieście Shenzhen. Firma pomaga również ponad 1000 gminom w Chinach w przyjęciu metody opryskiwania. Obszarami docelowymi są fabryki, tereny mieszkalne, szpitale i zakłady utylizacji odpadów. Jak dotąd, obejmuje to ok 60 000 hektarów na terenie całego kraju. Dzięki temu rozwiązaniu wydajność opryskiwania może być 50 razy większa niż w przypadku metod tradycyjnych. W dobie kryzysu, w którym czas odgrywa kluczową rolę, to świetna wiadomość.

 

"Pomaganie w opanowaniu choroby, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa personelu, było w przeszłości bardzo trudne do wykonania", powiedział Romeo Durscher, Starszy Dyrektor ds. integracji bezpieczeństwa publicznego w DJI. "Był to całkowicie ruch oddolny. Użytkownicy zainspirowali nas do podjęcia działań i było to warte wysiłku. To ucieleśnienie ducha DJI, gdzie każdy, kto ma dostęp do tych nowych narzędzi, może pomóc poprawić swoje środowisko i pomóc społeczeństwu".

 

Nowe technologie w walce z epidemią

 

Rozpylanie środków dezynfekujących to nie jedyne wykorzystanie bezzałogowców w Chinach.

Już kilka tygodni temu zaczęto wykorzystywać drony z zamontowanymi głośnikami do pomocy w rozpraszaniu publicznych zgromadzeń. Wykorzystywane są również kamery termowizyjne do monitorowania temperatury ciała, aby personel medyczny mógł zidentyfikować nowe potencjalne przypadki.

Innym sposobem wykorzystania platform powietrznych jest dostarczanie lekarstw czy żywności za pomocą dronów. Wybuch epidemii spowodował, że miliony rodzin nie opuszczają swoich domów, aby uniknąć kontaktu z innymi. Organizacje mogą dostarczać żywność, zapasy i lekarstwa do potrzebujących. Dzięki temu, unikanie kontaktu z innymi zmniejszy ryzyko zakażenia.

 

Podczas gdy COVID-19 pozostaje zagrożeniem, niezliczona liczba osób z innowacyjnymi pomysłami opracowuje rozwiązania na miarę XXI wieku, aby ratować życie. W DJI jesteśmy dumni z tego, że dajemy tym ludziom wsparcie w każdy możliwy sposób i będziemy nadal dążyć do tego, aby #DronesForGood chronił zarówno ratowników, jak i ogół społeczeństwa. Mamy nadzieję, że wnioski wyciągnięte z tego kryzysu pomogą nam jeszcze lepiej wykorzystywać drony, czujniki i inne najnowocześniejsze rozwiązania podczas przyszłych misji medycznych, humanitarnych, reagowania na katastrofy.

 

Zródło: DJI