DRONY W RATOWNICTWIE

Autor Dronlink.com, 18/01/2018

Dziś rano, po raz pierwszy w historii dron został użyty do uratowania tonących w oceanie ludzi. Zdarzenie miało miejsce u wybrzeży Lennox Head, wschodniej Australii.

Prąd odpływowy wciągnął dwóch nastolatków w głąb wody. Na szczęście zostali oni zauważeni przez plażowiczów, którzy natychmiast zaalarmowali odpowiednie służby.

Para nastolatków uwięziona w trzy metrowych falach została uratowana dzięki szybkiej reakcji ekipy testującej w tym miejscu drony ratownicze. Cała akcja trwała tylko 70 sekund. Dron po dotarciu na miejsce zrzucił 'nadmuchiwaną tratwę', dzięki której dopłynęli bliżej brzegu, gdzie ratownicy mogli pomóc wydostać się im na brzeg.

Technologia wykorzystania do dzisiejszej akcji ratunkowej pozwala nie tylko wykryć osoby w wodzie potrzebujące pomocy, używana jest też do wykrywania w wodzie morskich drapieżników, jak rekiny czy meduzy.

Jest to możliwe dzięki sztucznej inteligencji, która poprzez tysiące zdjęć zrobionych kamerą drona, potrafi zidentyfikować różne obiekty w wodzie.

Oprogramowanie potrafi rozróżnić stworzenia morskie z ponad 90% skutecznością, w porównaniu do 16% skuteczności gołym okiem.