by dronlink.com , 2018-08-08

Zaostrzenia dotyczące dronów na Wyspach Brytyjskich


Sample image

Niejednokrotnie pisaliśmy o coraz częstszym użyciu dronów zarówno przez osoby posiadające licencję jak i tych, którzy używają ich rekreacyjnie.

Rząd Wielkiej Brytanii postanowił uaktualnić przepisy dotyczące lotów dronami, ograniczając loty powyżej 120 metrów. Przepisy te weszły w życie pod koniec lipca bieżącego roku.

Według badania opublikowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA), zmiany te spotkały się z aprobatą obywateli Wielkiej Brytanii. 77 procent respondentów uważa, że potrzebne jest wprowadzenie większej ilości regulacji. Co ciekawe, ideę poparło 75 procent badanych użytkowników dronów.

W badaniach przeprowadzonych przez CAA wzięło udział ponad 2000 dorosłych osób oraz ponad 350 użytkowników dronów. Oczywistym priorytetem w wynikach ankiety było bezpieczeństwo. 93 procent społeczeństwa i 96 procent użytkowników dronów jednogłośnie potwierdziło potrzebę stosowania się do 'Dronecode'. Dronecode to zestaw zasad mających na celu promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego latania, wydany przez brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Wyniki badań pokazują, że świadomość użytkowników dronów na temat 'Dronecode' wzrosła z nieco ponad połowy (54 procent w 2016 r.) do prawie trzech czwartych (71 procent w 2018).

Wypowiadając się na temat wyników ankiety, Jonathan Nicholson, zastępca dyrektora w brytyjskim urzędzie lotnictwa cywilnego (CAA) powiedział:

"W miarę jak rekreacyjne użytkowanie dronów staje się coraz bardziej powszechne w całej Wielkiej Brytanii, cieszy fakt, że świadomość użytkowników również stale rośnie - jest to wyraźny znak, że większość użytkowników dronów swoją odpowiedzialność traktuje poważnie"

"Drony to nie tylko rekreacyjna rozrywka, ale również ważne narzędzie w wielu branżach, - tak więc kluczowe znaczenie ma zwiększenie zaufania publicznego poprzez bezpieczne latanie dronami".

Badanie wykazało również, że aplikacje mobilne, dostarczające informacji o przestrzeni powietrznej i alarmach bezpieczeństwa, szybko stają się koniecznością a użytkownicy dronów uważają je jako niezbędne narzędzie dla regulacji sektora oraz platformę dla przyszłych kampanii komunikacyjnych i bezpieczeństwa.

Prawie połowa użytkowników dronów (45 procent) korzysta z aplikacji do obsługi dronów, która jest pomocna w bezpiecznym lataniu. Spośród tych, którzy nie korzystają z aplikacji, 73 procent powiedziało, że będą używać ich przyszłości, a 43 procent stwierdziło, że aplikacje takie jak NATS Drone Assist i Airmap mają tę zaletę, że zapewniają użytkownikom dronów dokładne informacje o przestrzeni powietrznej.

 

W związku ze zmianami legislacyjnymi, które miały miejsce w lipcu, rząd potwierdził również kolejne zmiany. Operatorzy dronów o masie ponad 250 g będą musieli zarejestrować się w CAA oraz odbyć test bezpieczeństwa online.

Wymogi te będą egzekwowane od 30 listopada 2019 r. 

Czy podobne zmiany powinny zostać wprowadzone w Polsce? Zapraszamy do dyskusji.

 

 

źródło: https://www.caa.co.uk/
KATEGORIETAGI

pomoc dronlink drony hobby prawo_lotnicze DroneTECH targi Toru%C5%84 fotogrametria dronedeploy DJI Mavic%202%20 podwodne yuneec geofence GEO%202.0


UDOSTĘPNIJ
REKLAMA

Dronlink.com

Dronlink to największa w Polsce wyszukiwarka firm droniarskich z certyfikatami UAV

Sprawdź
POLECANE FIRMY

Drone Media
Toruń

Flywalker.pl
Kraków